Stručný sprievodca pre montáž tatranského profilu

Montáž tatranského profilu je relatívne jednoduchým stavebným úkonom, ktorý zvládne každý šikovný domáci majster. My sme si pre vás pripravili praktického stručného sprievodcu jednotlivých krokov montáže.

Vytvorenie podkladu

Montáž tatranského profilu sa zvyčajne realizuje na drevený podklad z drevených hranolov (možno ho vyplniť aj vrstvou izolácie), prípadne aj na OSB dosky. Hrúbku hranolov je nutné prispôsobiť hrúbke tatranského profilu:  profil s hrúbkou 11 až 15 mm si vyžaduje hranoly 2 x 3 cm, 3 x 4 cm, resp. 3 x 5 cm, hrubšie profily hranoly s rozmermi aspoň 4 x 5 cm. Rozstupy drevených hranolov musia takisto odzrkadľovať hrúbku profilu tak, aby bol výsledný obklad stabilný:  pre profil s hrúbkou 11, resp. 15 mm je odporúčaný rozstup drevených hranolov najviac 60 až 70 cm, pre hrubšie profily 60 až 100 cm.

Pokladanie dosiek a ich fixácia o podklad

Po vytvorení konštrukcie pristupujeme k montáži samotného profilu. Najdôležitejšie je správne osadenie prvej dosky, od ktorej sa odvíja celý obklad. Začiatočná doska sa najskôr voľne prichytí o hranol, upraví sa jej poloha presne do vodováhy a následne sa napevno zafixuje. Pri ďalších doskách sa už využíva systém pera a drážky, ktorý výrazne uľahčuje celú montáž.

Na fixáciu dosiek profilu o podklad sa využívajú klinčeky, skrutky alebo montážne pliešky. Tenké profily (11 a 15 mm) možno fixovať klinčekmi a nastreľovacou pištoľou alebo montážnymi plieškami s klinčekmi, hrubšie klasickými skrutkami do dreva alebo montážnymi plieškami so skrutkami. Pri použití montážnych plieškov sa zabezpečí úplná neviditeľnosť jednotlivých spojov. Jedna časť pliešku sa zasunie do drážky obkladu a druhou sa doska zafixuje o podklad klinčekom, resp. skrutkou. Tento spoj je zakrytý ďalšou doskou.

Ak používate montážne pliešky na realizáciu dreveného obkladu v exteriéri, musíte začať pokladať smerom zhora, keďže navrchu musí byť pero. A to pre správne odvádzanie vody.