Výroba tatranského profilu a našich ostatných výrobkov

Za výrobou tatranského profilu, dlážkovice, terasových dosiek a iných výrobkov z našej ponuky sa skrýva štandardizovaný výrobný proces, ktorý zaručuje tú najvyššiu kvalitu spracovaného masívneho dreva. Z guľatiny sa v postupných krokoch získava finálny obklad určený na expedovanie k zákazníkovi.

Všetko začína hrubým opracovaním vyťaženého dreva na rezivo. Takéto drevo je však „mokré“, a preto sa musí zbaviť vlhkosti. Na to je využívaný prirodzený proces, kedy drevo niekoľko mesiacov odpočíva na vzduchu, čím sa zbavuje nadbytočnej vody. Ak by sme použili radikálny proces, teda sušenie teplom surového dreva, textúra by mohla získať funkčné aj estetické nedostatky. A to vypadanie drevených hŕč, vznik prasklín či puklín. Sušenie využívame len na finálnu úpravu obsahu vlhkosti v dreve – tatranský profil a ostatné interiérové obklady 12%, terasové dosky 14%.

S takto upraveným rezivom sa následne pracuje už vo výrobe. Drevo sa nareže do požadovaných rozmerov, je hobľované a brúsené na dosiahnutie hladkého povrchu a následne frézované, čím vzniká konkrétny obkladový profil charakteristických tvarov. Potom je výrobok opäť dobrúsený tak, aby bol pripravený na posledný krok výroby, a to kontrolu kvality. Jednotlivé kusy sú detailne prezerané, pričom tie s vizuálnymi chybami sú identifikované a vytriedené do nižšej triedy predávanej sa zvýhodnenú cenu. Následne sa balia do balíkov určených na expedíciu.